DENIZLI
 
Uçaklı Uzun Balkan Turu 6 Gece 7 Gün (Üsküp dönüşlü)

1. Gün: BELGRAD ( SIRBİSTAN )

 

Gezimizin ilk günü, uçuştan iki saat önce Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Belgrad Kontuarı önünde buluşarak başlıyor. Havaalanında bilet ve gümrük işlemlerini bitirdikten sonra 2 saatlik bir uçuşla varış noktamız Belgrad. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile şehir turumuz başlıyor. Eski Yugoslavya ve şuanda Sırbistan'ın başkentliğini yapmakta olan Belgrad’ta  ilk durağımız Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa 
 Sokullu Mehmet Paşa) Çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikir bayır, Stambol (İstanbul) Kapısı, Askeri Müze, Saat Kapı ve Müzesi, Nebojsa Kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukur çeşme, meşhur kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihalijova Caddesi, St. Sava Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı görülecek yerlerdendir.Turumuzun ardından otelimize transfer ve akşam yemeği. Geceleme Belgrad’taki otelimizde.

 

2. Gün: SARAYBOSNA ( BOSNA -HERSEK )


Sabah erken kahvaltı sonrası otelinizden Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareket. Cacak-Uzice karayolu üzerinden yola devam edip Vişegrad sınır şehrine varmadan önce bir öğle yemeği molası .Yemeğin ardından yola devam edip Saraybosna ya varış  ve ilk durağımız dünyaca ünlü merkezi Baş Çarşı olacak ve turumuza sembol olan Sebil ile devam ediyoruz. Sonrasında Osmanlı izleri taşıyan tarihi binalar, Sinagog,1914’te Fransız Ferdinand suikastının gerçekleştiği Latin Köprüsü, 2.Dünya savaşı sembollerinden sönmeyen ateş anıtı, camiiler, medreseler, hanlar, Baş Çarşı ve Gazi Hüsrev Bey ve Kurşunlu medrese  camileri , Ferhadiye caddesi keşif duraklarımız arasında . Serbest zamanın ardından akşam yemeği için meşhur Boşnak köftesi cevapi ziyafeti ardından konaklama için otelimize varış. 

 

3. Gün: SARAYBOSNA KONYİTZ/MOSTAR/BLAGAY/POÇİTELİ/TREBİNJE( BOSNA - HERSEK )


Otel’de alınan sabah kahvaltısından sonra saat 07.30’da Konjic şehrinde hareket. (Saraybosna-Konjic Arası 53 km 1 saat) Osmanlı’dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Türkiye tarafindan yapılan meshur Konjic  köprüsünü görme, sonrasında Neretva nehri kenarinda kahve keyfi icin mola veriyoruz. Yablanitza’ya hareket(Konyitz-Yablanitza Arası 25 km 45 dakika) Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yıkılan köprünün panoramik görünümü sonrasında Mostar’a hareket (Yablanitza-Mostar Arası 55 km 1 saat ) Mostar'da tarihi camilerin ve dünyanın en ünlü köprüsünün görülmesi. Mostar Köprüsü; Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiş olup, yapımında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprü, şehre de adını vermiştir. Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olmuştur. Mostar’da serbest zaman sonrasında Blagay’a hareket. .( Mostar-Blagay Arası 15 km 20 dakika) Blagay'da Öğle yemeğini nehrin kıyısında alabalık ziyafeti olarak alıyoruz. Buna Nehri'nin kaynağının görülmesi ve Halveti Tekkesinin ziyaret edilmesi sonrasında Poçiteli’ye hareket. (Blagay Poçiteli Arası 25 km 30 dakika) Unesco koruması altında olan eski Osmanlı köyü Poçiteli’nin gezilmesi ardından  Karadağ sınırına yakın konaklama yapacağımız Trebinje’ye hareket (Poçiteli-Trebinje Arası 90 km 1 saat 15 dakika) yorucu birgün sonrasında Akşam yemeği ve konaklama otelimizde  .

 

4. Gün: TREBİNJE –(BOSNA HERSEK ) -KOTOR,BUDVA (KARADAĞ)

 

Erken alınacak kahvaltının ardından özel otobüsler ile Karadağ'a doğru doyumsuz bir yolculuk başlıyor. Yol üzerinde durağımız  Adriyatik’in incisi Kotor ve sonrasında Avrupa jet sosyetesinin yeni gözdesi Budvaya varış. Budva’da yapacağımız yürüyüş turunda Stari Grad (eski şehir merkezi) ve kaleyi gezeceğiz. Budva’nın tadını doyasıya çıkarabilmeniz için serbest zaman. Daha sonra zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapurlu zengin bir işadamına satılması ile günümüzde restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılma aşamasında olan muhteşem St Stefan’ı panoramik olarak tepeden görebileceğiniz bir yerde mola.Turumuzun bitiminde Bar şehrindeki otelimize varış akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

 

5. Gün: BUDVA (KARADAĞ)-TIRAN,İŞKODRA ( ARNAVUTLUK) OHRİD ( MAKEDONYA )

 

Erken alınacak kahvaltının ardından özel otobüsler ile Tiran'a hareket ediyoruz.İlk durağımız İşkodra Panoramik turumuz sırasında İşkodra’daki tarihi kale ve şehir surlarını göreceğiz.Ardından Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli, Enver Hoca’nın eski anıtmezarı ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler arasında. Öğle yemeği molası sonrası Makedonyanın en güzel şehri Ohrid'e haraket ve  varış .Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş, tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştiyoruz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabedlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları ardından geceleme ve akşam yemeği Ohrid'deki otelimizde.

 

6. Gün: OHRİD - KALKANDELEN - ÜSKÜP ( Makedonya )

 

Sabah uyandırma ve kahvaltının ardından Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş, tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştiriyoruz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohrid Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabetlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları. Ardından Makedonya'nın başkenti Üsküpe doğru yola çıkıyoruz.İlk durağımız Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e (Tetova) özel araç ile geçtikten sonra, dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca Cami’yi gezeceğiz.Turun bitiminde başkent Üsküp'e varış. Varışımızla birlikte günün yorgunluğunu üzerimizden atmak için otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeğizi yerel restorantta alıyoruz. Ardından otele varış ve geceleme otelimizde.

 

7. Gün: ÜSKÜP ( Makedonya ) – İSTANBUL

 

Sabah kahvaltısının ardından ünlü şairimiz Yahya Kemal Beyatlı’nın doğum yeri olan Üsküp’te göreceğimiz yerler arasında Yahya Paşa Camii, Saat Kulesi, Türk Çarşısı, İsa Bey Camii, Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Kapan Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü bulunmaktadır. Vardar nehrinin kıyısından ve nehrin öteki tarafında bulunan Türk ve Yahudi mahallelerini seyrederek yürüyoruz. Bu yürüyüşümüzde Makedonya Meydanı’nı, Osmanlı Köprüsü’nü ve Davut Paşa Hamamı’nı dışarıdan göreceğiz. Ardından Türk Çarşısı’na gidiyor ve Türk Çarşısı’ndaki tarihi eserleri görmeye başlıyoruz. Üsküp Kalesi’nin hemen yanında bulunan 16. yy inşa edilmiş Sv. Spas klisesi’ni ve içindeki Makedon ahşap oyma işçiliğinin şaheseri sayılan ikonası görüyoruz. Manastır binasının içinde yer alan Makedon halk kahramanı Goçe Delçev’in mezarını ve Makedon Tarihi müzesi’ni de geziyoruz. Göreceğimiz bir diğer yapı olan ve eski Türk Çarşısı içinde yer alan ve 1550 tarihli Kurşunlu Han günümüzde Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılıyor. Osmanlı döneminde 17 Han binası inşa edilmiş olan Üsküp ‘te günümüzde 3 han binası kalmıştır.15.yy’ın 2 yarısında inşa edilmiş Sulu Han ve Kapan Hanı’nı ziyaretlerin ardından Üsküp’ün sembol eserlerinden biri olan ve 16. yüzyılda inşa edilmiş saat kulesi’ni, 14. yüzyılda yapılmış erken dönem camilerimizden Sultan Murat Camii‘ni ve yine aynı yüzyıldan kalma İsa Bey Camii’ni ziyaret ediyoruz.Öğle yemeğimizi yerel restorantta alıyoruz.Yemeğin ardından rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve ÜSKÜP havalimanına hareket.Varışımızla beraber Bilet pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından THY tarifeli seferi ile İstanbul' hareket. Yaklaşık 1,5 saatlik uçuşun ardından İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

 

trebınje
trebınje
ohrıd
ohrıd
 

Denizkızı Turizm Seyahat Dış Tic. Ltd. Şti.
İstiklal Caddesi No:19/B Denizli / TÜRKİYE
Tasarım ve Programlama: Webkent Yazılım